Rímsky prírodovedec Plínius Starší považoval opál za najrýdzejší a najvznešenejší zo všetkých drahokamov. Fascinovala ho práve jeho premenlivá krása ktorá spája v jedinom kameni ohnivý lesk rubínu, purpurový lesk ametystu a morskú zeleň smaragdu.
V antike ho nazývali „praotcom všetkých drahokamov“.


INFORMÁCIE O DRAHOKAME
VLASTNOSTI
MINERÁL | amorfná forma kremeňa a vody |
CHEMICKÉ ZLOŽENIE | SiO2.nH2O |
FARBA | Sivá/ Čierna/ Zelená/ farby odleskov- biela, žltá, oranžová, ružovo-červená, čierna, modrá |
REFRAKČNÝ INDEX | 1.37- 1.43 |
DVOJLOM | žiadny |
TVRDOSŤ PODĽA MOHSOVEJ TABUĽKY | 5,5- 6,5 |
ŠPECIFICKÁ HMOTNOSŤ | 2,15 |
PREČO SI VÁS OPÁL ZÍSKA
Opál si získava srdcia tých, ktorí milujú jedinečnosť a živú hru farieb v kameňoch. Vzniká lámaním svetla na rôzne veľkých časticiach, ktoré sa v opále nachádzajú. Vďaka odleskom patrí opál k drahokamom, na ktoré sa neprestanete dívať s obdivom. Jeho vzhľad sa mení s každým pohybom. Žiadny iný drahokam nedokáže vytvoriť takú fascinujúcu dúhovú hru svetla, ktorá sa v žiadnom kameni neopakuje rovnako. Každý opál je absolútne jedinečný a práve tým dokáže podtrhnúť individualitu a originalitu každého človeka. Pre svoju krehkú krásu a „živý“ efekt sa často spája s umeleckou dušou a ľuďmi, ktorí vnímajú krásu vo výnimočných detailoch.
Staroveké národy verili, že opál je otcom všetkých drahokamov, keďže odrážal celé spektrum farieb. Neskôr mu boli prisudzované najmä ochranné účinky a viera, že pomocou neho a jeho dúhových odleskov možno predpovedať budúcnosť.
Opál je spolu s Turmalínom kameňom mesiaca Október a obzvlášť volený ľuďmi narodenými v znamení Váh a Škorpióna.
OPÁL A JEHO CHARAKTERISTIKA
Opál je jedinečný drahokam známy svojou magickou hrou farieb (play of color), ktorá vytvára dojem, akoby sa vo vnútri kameňa zrkadlila dúha alebo žiariace plamienky. Táto vlastnosť sa nazýva opalescencia.
Na rozdiel od iných drahokamov, opál nemá pevne usporiadanú kryštálovú mriežku – ide o amorfný minerál, teda prírodný gél z oxidu kremičitého (SiO₂) s obsahom vody (3 – 21 %). Voda uzavretá v jeho štruktúre je dôvodom jeho krehkosti aj fascinujúcej optiky.
Z chemického hľadiska je to hydratovaný oxid kremičitý s nižším hodnotením tvrdosti na Mohsovej stupnici (5,5-6,5), čo znamená že je pomerne mäkký. Jeho lesk je sklený až voskový a vzhľad priehľadný až priesvitný. Má pomerne nízku hustotu (2 – 2,2 g/cm³) a je citlivý na vlhkosť. Ak vyschne, môže stratiť farbu a pri náraze ľahšie praskne. Preto sa odporúča skladovať ho v prostredí s dostatočnou vlhkosťou.
Opál patrí k polodrahokamom a bežne ho môžeme uzrieť v svetlej bielej, modrej, žltej, zelenej, čiernej alebo fialovej farbe.
Medzi najvzácnejšie opály patria tie, ktoré sa nachádzajú na okrajoch farebného spektra – čierne a priesvitné (bezfarebné). Práve tie sú najlepším podkladom pre vyniknutie opalizácie. Pre určenie hodnoty opálu sa používa zložitejší systém s množstvom hodnotiacich parametrov podľa Amerického gemologického inštitútu (GIA).
V ČOM SPOČÍVA ČARO OPÁLU
Čaro opálu spočíva v jeho tajomnej, farebne pulzujúcej kráse. Vytvára ilúziu hĺbky a pohybu, ktorá fascinuje oko a prebúdza predstavivosť. Jeho jemná krása pôsobí tajomne a snovo a tým sa stáva prirodzene príťažlivým pre ľudí s bohatou predstavivosťou, citlivosťou a zmyslom pre detaily. Opál je ako malý poklad prírody, ktorý v sebe nesie svetlo, farby a emócie. Stane sa pre vás zvlášť osobný aj tým, že každý kus je originálom, ktorého vzhľad nenapodobní žiaden iný kameň. Práve v tejto prirodzenej jedinečnosti tkvie jeho skutočné čaro
Navyše, opál v sebe spája zraniteľnosť a krásu: je krehký, citlivý na vlhkosť a teplotu, čo z neho robí akýsi „živý drahokam“, ktorý si vyžaduje pozornosť a starostlivosť. Práve táto krehkosť mu dodáva punc vzácnosti a spojenia s majiteľom.
HODNOTA
Hodnota opálu je unikátna práve vďaka jeho jedinečnosti. Odvíja sa od viacerých faktorov, ktoré spolu vytvárajú jeho jedinečný charakter. Na rozdiel od iných drahokamov, kde hrá hlavnú rolu karátová hmotnosť, pri opáloch je kľúčové predovšetkým vizuálne správanie kameňa. Práve hra farieb každého kameňa je najdôležitejším faktorom jeho hodnoty. Čím je výraznejšia, pestrejšia a viditeľná z viacerých uhlov, tým je opál vzácnejší a drahší.
Faktory ovplyvňujúce cenu opálu:
Hra farieb (Play of color):
Čím intenzívnejšia, bohatšia a pestrejšia je farebná hra (dúhový efekt pri pohybe), tým je opál cennejší.
Zvlášť vzácne sú opály s výraznými červenými, fialovými a modrými zábleskami.
Rozloženie a kvalita farby:
Rovnomerné rozloženie farby po celej ploche kameňa zvyšuje jeho hodnotu.
„Mŕtve zóny“ bez farby znižujú cenu.
Typ opálu:
Čierny opál je najcennejší, pretože kontrast farieb je najvýraznejší. Zvlášť cenené sú čierne opály s tmavým podkladom, ktoré zvýrazňujú kontrast farebných zábleskov. Môžu dosahovať hodnotu tisícov eur za karát.
Biely a svetlý opál. sú síce nádherné, no ich svetlejší základ farby odleskov „tlmí“, a preto bývajú cenovo dostupnejšie. Na trhu sú však veľmi obľúbené.
Boulder opál má často nižšiu cenu za karát, ale veľkolepý vzhľad. Rastú v železitých horninách a ich cena závisí od kvality vrstvy opálu a jej efektu.
Ohnivé opály, najmä z Mexika, sú hodnotené podľa čistoty a žiarivosti oranžovo-červenej farby. Ak navyše vykazujú aj farebnú hru, ich cena výrazne stúpa.
Čistota a priesvitnosť:U niektorých druhov (napr. ohnivý opál) sa cení aj čistota a priesvitnosť bez zakalenia či prasklín.
Veľkosť a tvar: Väčšie a kvalitné opály sú výrazne drahšie. Cena však stúpa skôr s kvalitou hry farieb než s hmotnosťou.
Do hodnoty opálu vstupuje aj jeho pôvod. Austrálske opály sú považované za najkvalitnejšie na svete, pričom opály z Etiópie a Mexika bývajú síce lacnejšie, ale stále veľmi žiadané.
Dôležitý je aj vzhľad bez prasklín a trhlín, celková kvalita leštenia a veľkosť kameňa. Keďže opál je krehký a náchylný na dehydratáciu, špičkové kusy bez poškodení sú vzácnejšie a tým pádom cennejšie.
Pri kúpe opálu nie je karát jediným ukazovateľom hodnoty. Dôležité je ho vidieť „v pohybe“ pod svetlom – to určuje jeho skutočnú krásu a tým aj cenu.
FARBA
Opál je jeden z najfarebnejších drahokamov vôbec. Jeho základná farba môže byť biela, sivá, čierna, oranžová, červená, ružová, zelená, modrá, fialová, hnedá či dokonca bezfarebná. Táto základná farba tvorí pozadie, na ktorom sa odohráva typická hra farieb, dúhové záblesky, ktoré sa menia pri pohybe kameňa pod svetlom. Celkovo sa dá povedať, že farba opálu je nielen o tom, akú má „telesnú“ farbu, ale hlavne o tom, ako živo dokáže meniť svoje odtiene pod svetlom – v tom spočíva jeho čaro.
Práve tieto záblesky farieb (odtiene modrej, zelenej, žltej, oranžovej, červenej a fialovej) robia opál výnimočným. Zaujímavosťou je, že červené a fialové odlesky sú vzácnejšie a tým aj cennejšie než bežnejšie zelené či modré.
Čierne opály sú obľúbené pre svoju temnú základnú farbu, ktorá poskytuje dokonalý kontrast k žiarivej farebnej hre. Naopak, biele a svetlé opály majú jemnejší, romantický vzhľad, kým kryštalické opály bývajú priehľadné až priesvitné s jemnou, ale pôsobivou farbou.
Ohnivé opály, najmä z Mexika, zaujmú sýto oranžovou až červenou farbou, ktorá je krásna aj bez typickej hry farieb. Na druhej strane, vodné opály majú jemný, priesvitný vzhľad s jemnou modrou alebo zelenkastou aurou.
Biely opál má svetlý, mliečne biely až krémový podklad. Jeho hra farieb býva jemná, pastelová, no pri kvalitných kusoch môže byť veľmi živá.
Svetlý (krištáľový) opál má priesvitný až priesvitne biely základ, cez ktorý krásne preniká hra farieb. Často pôsobí étericky a jemne.
Čierny opál má tmavošedý až čierny podklad, ktorý výrazne zvýrazňuje kontrast farebných zábleskov. Je to najcennejší typ opálu.
Šedý/ dymový opál má sivý základ, je menej kontrastný ako čierny opál, ale stále zaujímavý pre milovníkov tlmenej elegancie.
Ohnivý opál má sýto oranžovú až červenú základnú farbu. Hra farieb nemusí byť prítomná, ale ak áno, ide o veľmi cenný úkaz typický najmä pre Mexiko.
Vodný opál je priesvitný až priehľadný s jemnou modrastou alebo zelenkastou žiarou. Pôsobí nežne a minimalisticky.
Zelený opál má mäkký, jablkovozelený až smaragdový odtieň. Nie vždy vykazuje hru farieb, ale cenia sa pre svoju upokojujúcu farbu.
Modrý opál je nebesky modrý až tyrkysový, často bez typickej hry farieb. Najznámejšie sú Peruánske modré opály.
Ružový opál má jemne ružový, pastelový odtieň bez hry farieb. Obľúbený je najmä v šperkoch pre svoj romantický vzhľad.
Hnedý (železitý) opál má tmavohnedý základ, často býva súčasťou boulder opálov, kde kontrastuje s jasnými farebnými zábleskami.
PÔVOD
Opál vzniká v prírode ako hydrát oxidu kremičitého, čiže obsahuje nielen kremík a kyslík, ale aj molekuly vody. Vzniká najčastejšie v oblastiach, kde sa v minulosti vyskytovala vulkanická aktivita alebo horúce pramene. Voda bohato nasiaknutá oxidom kremičitým prenikala do puklín a dutín hornín, kde sa postupne odparovala, až po tisícoch rokov zanechala jemné vrstvičky opálu.
Geologicky je opál amorfný minerál, teda nemá presne usporiadanú kryštálovú mriežku ako väčšina drahokamov. Práve táto neusporiadaná štruktúra umožňuje vznik unikátnej hry farieb, keď sa svetlo rozkladá na mikroskopických guľôčkach oxidu kremičitého.
Lokality výskytu opálov:
Austrália ako najväčší a najznámejší producent opálov na svete pokrýva cca 90 % svetovej produkcie. Oblasti ako Lightning Ridge (čierny opál), Coober Pedy (biely opál) a Andamooka sú legendárne.
V posledných desaťročiach sa vynikajúcimi opálmi preslávila Etiópia. Ťažia sa tu opály s často veľmi výraznou hrou farieb a priesvitným základom. Najznámejšia je oblasť Welo.
Domovom ohnivých opálov je Mexiko. Sú typické svojou sýto oranžovou až červenou farbou, niekedy dokonca i s hrou farieb.
Brazília produkuje opály rôznych druhov, najmä svetlé a ohnivé opály.
Peru je známe najmä modrými a ružovými opálmi, ktoré síce nemajú hru farieb, ale sú obľúbené pre svoju jemnú farebnosť.
Ďalšie z významných nálezísk je USA (Nevada, Idaho). Vyskytujú sa tu najmä drahé opály.
Historicky významné ložisko opálov v Európe, známe tzv. uhorskými opálmi je Slovensko (Dubník), ktoré boli veľmi cenené pred objavom austrálskych nálezísk.