Intenzívne nasýtené a zamatové. Vzácne zafíry z Kašmíru stanovili štandard pre modrú.
Modrému bratovi rubínu – zafíru, ktorý tiež patrí k odrodám minerálu korund, právom patrí miesto medzi štvoricou najobľúbenejších a najvzácnejších drahokamov (diamant, rubín, smaragd a zafír).
INFORMÁCIE O DRAHOKAME
VLASTNOSTI
MINERÁL | Korund |
CHEMICKÉ ZLOŽENIE | Al2O3 |
FARBA | Svetlá – tmavá modrá |
REFRACTIVE INDEX | 1.762 – 1.770 |
BIREFRINGENCE SPECIFIC GRAVITY | 0,008 – 0,010 |
MOHS | 4,00 |
HARDNESS | 9,0 |
CHARAKTERISTIKA
Zafíry sú drahokamy minerálu korund (oxid hlinitý, Al₂O₃) s hodnotením 9 na Mohsovej stupnici (diamant má 10) – patrí teda okrem ich vzácnosti a krásy aj medzi najtvrdšie drahokamy a je pre svoju odolnosť ideálny pre šperky určené na každodenné nosenie. Po stáročia bol a aj v súčastnosti stále je vysoko cenený. Zafíry sú známe svojimi bohatými, podmanivými odtieňmi, vďaka čomu sú obľúbené medzi zberateľmi drahých kameňov a dizajnérmi šperkov.
Ak si zakladáte na jedinečnosti a výraznej elegancii, je napríklad modrý zafír vynikajúcou voľbou pre zásnubný prsteň. Za taký ho považoval aj princ Charles ktorý ho zvolil do svetovo presláveného zásnubného prsteňa pre princeznu Dianu. V prsteni je 12 karátový cejlonský zafír v odtieni „kráľovská modrá“. Prsteň sa stal ikonickým v roku 2010 kedy s ním princ William požiadal o ruku Kate Middleton. Tento čin posilnil zafír ako symbol kráľovskej elegancie a oddanosti.
HODNOTA
Hodnota zafíru je ovplyvnená viacerými faktormi. Predovšetkým však farby, čírosti, veľkosti a pôvodu. Pre všetky zafíry ponúkané v Trones sa snažíme zaistiť aby ste v rámci zachovania čo najlepších atribútov drahokamu a svojho rozpočtu našli perfektnú zhodu. Prečítajte si viac o farbe, čírosti a jasnosti tohoto úchvatného drahokamu aby ste lepšie porozumeli jeho hodnote.
- Farba (Color)
- Čistota (Clarity)
- Výbrus (Cut)
- Karátová hmotnosť (Ct)
FARBA – COLOR
Farba drahokamu sa považuje za najviac určujúcu charakteristiku pri hodnotení celkového vzhľadu a je jedným z kľúčových faktorov ovplyvňujúcich vnímanie jasu zafíru. Je najdôležitejším faktorom pri oceňovaní zafírov a zohľadňujú sa pri nej ďalšie tri kľúčové aspekty: odtieň, sýtosť a tón. Tieto sa musia ideálne zhodovať, aby bola vykázaná ideálna farba.
Pomenovanie „Zafír“ pochádza z gréckeho slova „sappheiros“, čo v preklade znamená modrá. Modrý zafír je najobľúbenejší, často uprednostňovaný a považuje sa za „klasiku“. Zafíry sú však k dispozícii aj v rôznych iných odtieňoch, ako je žltá, zelená, biela, fialová, menej často ružová a vzácne sa vyskytujúca tzv. „padparadscha“ farba- farba „lotosového kvetu“ . Vďaka svojej výnimočnosti a zriedkavosti, čím ďalej, tým viac rastie na popularite.
Jasnejšie a sýtejšie farby sú obvykle cennejšie a vizuálne pútavejšie. Napríklad ideálna modrá farba zafíru je popisovaná ako „kašmírová“ modrá, ktorá je hlboká, sýta a rovnomerná.
ČISTOTA – CLARITY
Čistota, čiže prítomnosť vnútorných inklúzií alebo nečistôt, má vplyv na to, ako svetlo prechádza zafírom. Menej čisté drahokamy môžu mať znížený jas, pretože inklúzie narúšajú priepustnosť svetla.
Zafíry zvyčajne obsahujú inklúzie, ale vo všeobecnosti majú lepšiu čírosť ako rubíny. Modré zafíry s výnimočnou čistotou sú vzácne a skutočne veľmi cenné. V zafíroch sa nachádza niekoľko typov inklúzií, vrátane predĺžených minerálnych inklúzií nazývaných ihly. Keď sú tieto ihly z rutilu a pretínajú sa v skupinách, tvoria takzvané vlákna. Čistotu zafíru môžu ovplyvniť aj kryštály, inklúzie podobné odtlačkom prstov, farebné zónovanie a farebné pásy.
Okrem farby niektoré zafíry zaujmú tým, že pri vhodnom brúsení vykazujú jav nazývaný asterizmus- efekt hviezdy. Týmto zafírom hovoríme hviezdne zafíry (star sapphire). K asterizmu dochádza v dôsledku inklúzií rutilových ihiel, ktoré odrážajú svetlo takým spôsobom, že vytvárajú vzor šesťcípej hviezdy.
VÝBRUS – CUT
Kvalita brusu má veľký vplyv na jas zafíru. Dobre vybrúsený zafír dokáže lepšie odrážať svetlo zo svojho povrchu, čo zvyšuje jeho brilanciu a iskru.
Zlé brúsenie môže spôsobiť, že sa zafír bude javiť ako tmavší alebo menej výrazný, pretože svetlo nebude odrážať správne.
Poznáme základné výbrusy:
- round (briliantový výbrus)
- pear (hruška)
- heart (srdce)
- princess (princes)
- cushion (vankúšik)
- triangel (trojuholník)
- oval (ovál)
- asscher (ašer)
- marquise (markíz)
- radiant (radiant)
- trillion (trojuholník)
- emerald (emerald)
Custom cut: sú výbrusy ktoré sa nedržia určených špecifikácií, ale sú robené výslovne na želanie zákazníka.
Fancy cut: Sú to takzvané „ozdobne brúsené drahokamy “ jedinečných a tvarov a štýlov. Patria sem v podstate všetky tvary, ktoré nespadajú pod hlavných 12 kategórií brusov. Výbrusy fancy dodávajú drahokamom osobitý vzhľad. Sú populárne práve pre ich jedinečný štýl a rozmanitosť, pričom umožňujú lepšie vyjadriť osobnosť nositeľa a vytvárajú zaujímavé svetelné efekty.
Napríklad tradičnejšie:
- baguette (bagetový výbrus)
- kite (šarkan)
- pentagon (paťuholník)
- checkerboard (šachovnica),
- Ale aj netypické výbrusy ako: kvety, hviezdy či tvary diamantov
Brúsia sa buď podľa dopytu na trhu, alebo sú vybrúsené tak aby daný drahokam mohol niečim vyniknúť a pri svojich možnostiach vyzeral čo najlepšie. Preto brusič volí taktiku brusu s myšlienkou „ušité na mieru“ s cieľom dosiahnutia čo najlepšieho výsledku. Preto vznikajú aj mnohé asymetrické či unikátne brúsené drahokamy.
KARÁTOVÁ HMOTNOSŤ – Ct
Ak by sa to dalo povedať jednoducho, tak 1 karát = 0,2 g a nezamieňajme si to s KT uvádzaným prí zlate.
Pri zlate sa jedná o karátovú rýdzosť.
V skutočnosti však karátová hmotnosť neudáva iba hmotnosť drahokamu, pretože jej vplyv na cenu je zložitejší. Na rozdiel od kvalitatívnych aspektov, ako je farba, čistota a výbrus, karátová hmotnosť odráža vzácnosť. Keď sa karátová hmotnosť zvyšuje, cena rastie skôr exponenciálne ako lineárne. Napríklad 4,00-karátový smaragd bude zvyčajne oveľa viac ako dvojnásobok ceny 2,00-karátového smaragdu rovnakej kvality, čo odráža vzácnosť väčších kameňov.
VZNIK
Zafíry, rovnako ako ostatné drahokamy, sú výsledkom dlhých geologických procesov, ktoré trvali milióny rokov. Vznikajú za špecifických geologických podmienok hlboko pod povrchom Zeme, kde sú extrémne vysoké teploty a tlaky. Korund, základný minerál zafírov, vzniká, keď sa hliník spojí s kyslíkom v kryštálovej štruktúre. Tieto podmienky sa zvyčajne nachádzajú v kontinentálnej kôre alebo v miestach, kde sa stretávajú tektonické dosky.
Aby sa z bezfarebného korundu stal farebný zafír, musia byť prítomné určité stopové prvky.
Modré zafíry získavajú svoju farbu vďaka malému množstvu železa (Fe) a titánu (Ti), ktoré sú prítomné v kryštalickej štruktúre korundu.
Zafíry môžu mať aj iné farby (známe ako fancy zafíry), ktoré sú spôsobené inými prvkami:
- Žlté zafíry – prítomnosť železa
- Ružové zafíry – prítomnosť chrómu
- Zelené zafíry – kombinácia železa a titánu
- Fialové zafíry – prítomnosť vanádu
Po vzniku v hĺbkach Zeme sa zafíry dostávajú na povrch alebo do blízkosti povrchu vďaka tektonickým pohybom a sopečným činnostiam. Erózia hornín, ktoré obsahujú zafíry, následne uvoľní drahokamy do riek a potokov, kde sa môžu hromadiť vo forme riečnych ložísk (tzv. sekundárne ložiská). V týchto ložiskách sa zafíry často nachádzajú spolu s inými minerálmi.
Zafíry sa často ťažia buď z riečnych ložísk, alebo priamo z hornín, v ktorých sa formovali (tzv. primárne ložiská). V primárnych ložiskách sa zafíry nachádzajú v rôznych typoch hornín, vrátane bazaltov a metamorfovaných hornín, ktoré poskytujú vhodné podmienky na tvorbu korundu.
ŠPECIFICKÉ EFEKTY
Asterizmus alebo hviezdny efekt
je zvláštnym optickým javom ktorý sa vyskytuje u niektorých zafírov. Takzvaný Hviezdny zafír je špeciálny a fascinujúci drahokam, ktorý očarúva svojou pohybujúcou sa hviezdou. Jeho mystické vlastnosti a krása ho robia obľúbeným medzi zberateľmi a tými, ktorí oceňujú vzácnosť a jedinečnosť drahokamov.
Hviezdny zafír obsahuje drobné inklúzie ihličkových minerálov, najčastejšie rutilu, usporiadané v pravidelných vzoroch vo vnútri kryštálu. Pri dopade svetla sa na povrchu kameňa objaví svetelný efekt v tvare hviezdy. Najbežnejšou je 6-lúčová hviezda. Výnimočne sa stáva, že sa nájdu hviezdne zafíry so 4 či 12 lúčmi.
Pre svoju jedinečnú krásu sú hviezdne zafíry veľmi vyhľadávané zberateľmi a milovníkmi drahokamov. Ako ochranný a spirituálny kameň symbolizuje spojenie medzi zemou a nebom a pre svojich nositeľov prináša vnútornú harmóniu a pokoj. Podporujú astrálne cestovanie, predvídanie a čistia čakry. Lúče hviezdy predstavujú vieru, nádej a osud.
Hviezdne zafíry sa môžu vyskytovať v rôznych farbách, podobne ako bežné zafíry. Najznámejšie sú modré hviezdne zafíry, ale existujú aj čierne, sivé, ružové a žlté varianty. Farba kameňa je spôsobená prítomnosťou rôznych stopových prvkov, podobne ako pri klasických zafíroch. Čierny a modrý hviezdny zafír patria medzi najcennejšie a najvyhľadávanejšie.
Aby bol asterizmus viditeľný, hviezdne zafíry sa vždy brúsia do „kabošónového“ tvaru (hladký, oblý povrch bez faziet). Tento spôsob rezu umožňuje, aby sa hviezda objavila na povrchu kameňa pri správnom osvetlení. Hviezdny efekt je najvýraznejší pri dopade svetla z jedného zdroja, napríklad zo slnečného svetla alebo lampy.
Hviezdne zafíry majú bohatú symboliku a sú považované za ochranné kamene. Podľa starovekých legiend hviezda na povrchu zafíru predstavuje božské vedenie a ochranu, ktoré majú nositeľa kameňa ochraňovať pred nešťastiami a negatívnymi vplyvmi. Rovnako ako bežné zafíry, hviezdny zafír je symbolom múdrosti, duchovnej čistoty a pravdy. Verí sa, že jeho nosenie posilňuje vnútornú silu, intuíciu a schopnosť prekonávať životné výzvy.
Slávne hviezdne zafíry
Niektoré z najväčších a najznámejších hviezdnych zafírov na svete sú legendárne pre svoju veľkosť a krásu. Jedným z najslávnejších je Hviezda Indie, obrovský modrý hviezdny zafír s hmotnosťou približne 563 karátov, ktorý je súčasťou zbierky Amerického prírodovedného múzea v New Yorku.
HISTÓRIA
Zafír má v histórii významné miesto v mnohých kultúrach a civilizáciách. Bol symbolom múdrosti, čistoty a božskej ochrany a bol spájaný s kráľovskou mocou a duchovnou autoritou.
V starovekom Grécku a Ríme bol zafír považovaný za kameň spájaný s božstvom a nebom. Ľudia verili, že chráni nositeľa pred závisťou a nešťastím a pomáha mu získať priazeň bohov.
Kňazi a orákulá často nosili zafíry pri vykonávaní rituálov, pretože verili, že tento drahokam im umožní lepšie komunikovať s božstvami.
V Indii bol zafír považovaný za jeden z najdôležitejších drahokamov v rámci védskej astrológie, kde bol spájaný s planétou Saturn (Shani). Nosili ho králi a duchovní lídri ako ochranu pred nešťastím a na získanie múdrosti.
V starovekej Perzii (dnešný Irán) ľudia verili, že modré nebo je v skutočnosti obrovský zafír a že jeho odraz spôsobuje, že nebo má modrú farbu. Zafír bol preto spájaný s nebeskými a božskými silami.
V stredoveku bol zafír vysoko cenený v kresťanskej cirkvi. Cirkevní hodnostári, vrátane pápežov a biskupov, nosili zafírové prstene ako symbol čistoty, múdrosti a duchovnej moci.
Zafír bol často považovaný za kameň neba a bol spojený s vernosťou a čistotou. Bolo bežné, že ho používali pri tvorbe krížov, náboženských predmetov a korunovačných šperkov.
Stredoveké legendy hovorili, že zafír mal schopnosť odhaliť neveru a čistotu jeho majiteľa. Ak bol niekto nečestný, zafír údajne stratil svoju farbu alebo silu.
Zafír bol tradične používaný v korunovačných šperkoch európskych monarchií. Napríklad anglický kráľovský poklad obsahuje zafírové klenoty, vrátane známeho Stuartovho zafíru, ktorý bol súčasťou koruny britských panovníkov.
Králi a kráľovné verili, že zafíry im poskytujú božskú ochranu a udržujú ich kráľovskú moc a autoritu.
V období renesancie sa drahokamy vrátane zafírov stali symbolom bohatstva, moci a vzdelanosti. Nosili ich aristokrati a vzdelanci, ktorí verili, že zafíry im poskytujú jasnosť mysle a ochranu pred chorobami.
Alchymisti verili, že zafíry majú liečivé vlastnosti, a používali ich na rôzne duchovné a liečebné účely.
V 20. storočí sa zafír opäť dostal do pozornosti, keď sa stal súčasťou kráľovských zásnub. Jedným z najznámejších prípadov je zásnubný prsteň princeznej Diany, ktorý je osadený modrým zafírom obklopeným diamantmi. Tento prsteň sa stal ikonou a symbolom kráľovskej elegancie a oddanosti. V súčastnosti je vo vlastníctve Kate Middleton, vojvodkyne z Cambridge.
PÔVOD A ŤAŽBA
Pôvod a ťažba zafírov súvisí s geologickými procesmi s určitými geografickými oblasťami sveta, kde sa nachádzajú vhodné podmienky pre ich vznik. Väčšina kvalitných zafírov pochádza z niekoľkých významných ťažobných oblastí.
Zafíry vznikajú pri vysokých teplotách a tlaku hlboko v zemskej kôre. Takéto podmienky sa často vyskytujú v tzv. primárnych ložiskách v oblastiach so sopečnou alebo metamorfovanou horninou, kde sa ukladá korund (oxid hlinitý). V tomto prípade sa používajú klasické ťažobné techniky vrátane povrchovej ťažby a hĺbkového vŕtania. Ťažba zafírov prebieha bežnejšie v oblastiach, kde sa zafír vyskytuje v sekundárnych ložiskách, kde erózia hornín uvoľňuje zafíry do riek a povrchových ložísk. V tomto prípade sú zafíry už oddelené od materskej horniny a nahromadené v riečnych náplavoch. Oddeľovanie zafírov od iných minerálov prebieha premývaním a preosievaním pôdy a štrkov.
Hlavné ťažobné oblasti zafírov
Srí Lanka je jedným z najstarších a najznámejších zdrojov modrých zafírov. Poznáme ich aj ako ceylonské zafíry. Vyznačujú sa svetlou, žiarivou modrou farbou. Ťažba na Srí Lanke prebieha predovšetkým v povodí riek a sekundárnych ložiskách, kde sa zafíry nachádzajú v náplavách.
Mjanmarsko (Barma) je známe pre svoje vynikajúce modré zafíry, najmä z oblasti Mogok, ktorá produkuje niektoré z najkvalitnejších zafírov na svete. Zafíry z Barmy majú hlbokú, bohatú modrú farbu, ktorá je veľmi cenená. Ťažba sa často vykonáva v náročných terénoch a zahŕňa kombináciu povrchovej a podzemnej ťažby.
Madagaskar sa v posledných desaťročiach stal jedným z najvýznamnejších svetových producentov zafírov. Zafíry z Madagaskaru sú známe svojou rozmanitosťou farieb, od modrej po ružovú, žltú a fialovú. Ťažba sa tu vykonáva predovšetkým v oblasti Ilakaka, kde sú zafíry ťažené z riečnych ložísk.
Thajsko bolo v minulosti významným producentom zafírov, najmä v oblasti Chanthaburi. Zafíry z tejto oblasti majú tmavšiu modrú farbu. Hoci ťažba v Thajsku sa v posledných rokoch znížila, krajina stále zostáva centrom obchodu a spracovania zafírov.
V Kambodži sa ťaží najmä v provincii Pailin. Je tiež známa pre svoje kvalitné modré a žlté zafíry.
Austrália je ďalším významným producentom zafírov, pričom väčšina austrálskych zafírov pochádza z Queenslandu a Nového Južného Walesu. Zafíry z Austrálie sú často tmavšie modré alebo takmer čierne vďaka vysokému obsahu železa. Austrálska ťažba je mechanizovaná, čo umožňuje efektívne získavanie zafírov z hlbokých vrstiev pôdy.
Ťažba zafírov má veľký ekonomický význam pre mnohé krajiny, kde sa tieto drahokamy nachádzajú. Tieto profitujú zo svetového dopytu po zafíroch, ktoré sú obľúbené v šperkárskom priemysle. Ťažba však môže mať aj environmentálne a sociálne dopady, preto sa čoraz viac firiem zameriava na etickú ťažbu a udržateľné praktiky, ktoré minimalizujú vplyv na životné prostredie a zlepšujú pracovné podmienky ťažiarov.
Zafíry sú teda nielen nádhernými a hodnotnými drahokamami, ale ich ťažba a pôvod ovplyvňujú mnohé krajiny po celom svete.
STAROSTLIVOSŤ
Ako čistiť a starať sa o svoj zafírový šperk?
Čistenie zafírových šperkov si vyžaduje opatrnosť, aby sa zabezpečila ich dlhá životnosť a zachovanie krásy. Tu sú kroky a tipy, ako správne čistiť zafírové šperky:
Po každom nosení je dobré, ak si osobne skontrolujete stav vašich zafírových šperkov. Pre zachovanie ich dlhotrvajúcej krásy je dostačujúce jemné čistenie mydlovou vodou.
V malej miske si zmiešate teplú vodu s niekoľkými kvapkami mydla. Uistite sa, že mydlo neobsahuje abrazívne častice.
Vložte váš zafírový šperk do roztoku a nechajte ho namočený asi 15-20 minút. To pomôže uvoľniť nečistoty a mastnotu.
Po namočení použite mäkkú zubnú kefku, a váš poklad dôkladne vyčistite. Pracujte opatrne, no dôsledne.
Po čistení dôkladne opláchnite šperk pod tečúcou vodou, aby ste odstránili všetky zvyšky mydla. Pri tomto kroku buďte extra dôslední, alebo položte do umývadla misku, aby ste predišli strate šperku v odtoku.
Po opláchnutí jemne osušte zafírový šperk mäkkou utierkou z mikrovlákna. Nechajte šperk uschnúť na vzduchu až do úplného vyschnutia.
Vaše zafírové šperky skladujte oddelene od ostatných šperkov, aby ste predišli ich vzájomnému poškodeniu. Používajte šperkovnice s mäkkým vnútrom.
Dodatočné tipy
Vyhnite sa abrazívnym čistiacim prostriedkom: Nepoužívajte čistiace prostriedky, ktoré obsahujú chemikálie alebo abrazívne častice, pretože by mohli poškodiť povrch zafíru.
Predtým, než si nasadíte váš zafírový šperk sa uistite, že máte čisté ruky – bez pleťových vôd a krémov. Ak používate sprej na vlasy alebo parfumy, urobte to ešte predtým, ako si nasadíte svoje šperky. Tieto kroky zabránia neúmyselnému poškodeniu a pritiahnutiu rôznych nečistôt.
Ak je váš zafírový šperk veľmi zašpinený alebo poškodený, zvážte odborné čistenie u profesionálneho klenotníka akých máme aj my v Trones. Taktiež vám odporúčame váš klenot aspoň raz do roka priniesť na dôkladnejšiu kontrolu.
Dodržiavaním týchto jednoduchých krokov môžete udržať svoj zafírový šperk v krásnom stave a vychutnávať si jeho krásu a lesk po dlhú dobu.
PREČO KÚPIŤ ZAFÍR
Žiadanosť zafírov nespočíva len v ich kráse, ale aj v ich vzácnosti a exkluzivite. Taktiež vám vedia ponúknuť širokú škálu nádherných farieb od sýtych modrých až po svetlé ružové.
Naše zafíry pochádzajú z najuznávanejších baní po celom svete, čo zaisťuje, že dostanete skutočný zafír vysokej kvality. S rozmanitou škálou zafírov vychádzame v ústrety zberateľom aj nadšencom šperkov.
Trones je najlepšou online voľbou na nákup drahokamov. Ponúkame širokú škálu vysokokvalitných drahých kameňov. Či už si chcete kúpiť drahokam na špeciálnu príležitosť alebo ho pridať do svojej zbierky, máme pre každého niečo. Vďaka našej oddanosti gemológii, dôrazu na kvalitu a výnimočnému zákazníckemu servisu je kúpa zafírov jednoduchá a spoľahlivá.
ZAUJÍMAVOSTI
Zaujímavosťou je, že zafíry sú príbuzné s rubínmi. Oba tieto drahokamy totižto pochádzajú z minerálneho druhu korund. Rozdiel je len, ako ste sa už možno dočítali v stati o zložení a vzniku zafírov (preklik na „vznik“) v prímesiach. Zafíry sa vďaka nim môžu vyskytovať v rôznych farbách, vrátane ružovej, žltej, oranžovej, zelenej a fialovej. Červené zafíry majú vlastný názov a sú svetovo preslávené pod názvom rubíny.
Najväčší známy zafír je Star of Adam, hviezdny zafír, ktorý váži neuveriteľných 1404,49 karátov. Bol objavený na Srí Lanke a je to jeden z najvýznamnejších drahokamov na svete.
Zafír je druhým najtvrdším prírodným drahokamom na Zemi po diamante. Na Mohsovej stupnici tvrdosti dosahuje hodnotu 9, čo znamená, že je veľmi odolný a vhodný na každodenné nosenie.
V rôznych kultúrach sa zafírom pripisovali liečivé vlastnosti. Verilo sa, že zafír podporuje pokoj a jasnosť mysle, pomáha pri riešení duševných problémov a prináša harmóniu do vzťahov. Tiež sa používal na zlepšenie zraku a zmiernenie bolestí hlavy.
Hviezdne zafíry sú výnimočné svojimi ochrannými vlastnosťami. Podporujú astrálne cestovanie, predvídanie a čistia čakry. Lúče hviezdy predstavujú vieru, nádej a osud.
AKO SA UPRAVUJÚ A VYLEPŠUJÚ ZAFÍRY
Zafíry, podobne ako mnohé iné drahokamy, prechádzajú rôznymi úpravami a vylepšeniami, aby sa zvýraznila ich farba a čistota. Tieto procesy môžu výrazne zlepšiť estetické vlastnosti drahokamu.
Tepelná úprava (heat treatment) je najbežnejšia metóda úpravy zafírov. Zahrievajú sa na vysoké teploty (približne 1700 – 1900 °C) pre zlepšenie ich farby a čistoty. Tepelné spracovanie môže zosilniť modrú farbu, odstrániť nežiaduce odtiene (napríklad šedé alebo hnedé tóny) a znížiť viditeľnosť inklúzií.
Takto upravené zafíry majú živšiu farbu a lepšiu čistotu. Sú bežne akceptované v klenotníckom priemysle, pričom takéto úpravy sú trvalé a nemajú negatívny vplyv na hodnotu drahokamu.
Pri difúznej úprave (diffusion treatment) sa zafír zahrieva a do procesu sa pridávajú chemické prvky (napr. berýlium, titán alebo železo), ktoré prenikajú do povrchových vrstiev kameňa a menia jeho farbu.
Berýliová difúzia sa často používa na vytvorenie alebo zlepšenie oranžových a žltých zafírov, ktoré by sa v prírode inak nevyskytovali. Takto upravené zafíry môžu mať dramaticky vylepšenú farbu, ale tento proces znižuje hodnotu kameňa, pretože daná farba preň nie je prirodzená.
Olejovanie a napúšťanie sa používa predovšetkým na zlepšenie čistoty a optického vzhľadu zafírov. Praskliny a mikrotrhliny na povrchu alebo vo vnútri kameňa sa vypĺňajú priehľadnými látkami, ako je olej, sklo alebo živica, čo zlepšuje vzhľad kameňa a znižuje viditeľnosť defektov.
Takéto zafíry vyzerajú čistejšie, no tieto úpravy nie sú trvalé. Olej alebo živica sa môžu časom zmyť alebo vyparovať, čo môže znížiť kvalitu kameňa.
Pri metóde plnenia prasklín (fracture filling) sa praskliny v zafíroch vyplňujú látkami, ako sú sklo alebo syntetické živice, aby sa zlepšila čistota a optický vzhľad kameňa. Tento proces je podobný olejovaniu, no je trvalejší a viditeľnejšie ovplyvňuje vzhľad kameňa. Ten vyzerá opticky lepšie, ale táto úprava môže mať vplyv na jeho dlhodobú trvanlivosť. Takto upravené zafíry sú zvyčajne lacnejšie a menej hodnotné ako prirodzené kamene bez zásahu.
Laserové ošetrenie sa používa na odstránenie tmavých inklúzií alebo nečistôt vo vnútri kameňa. Laser vytvorí malé otvory v zafíri a pomocou chemikálií alebo iných metód sa nežiaduce inklúzie odstránia alebo zlepšia ich vzhľad. Takto odstránené nečistoty zvýčia estetickú hodnotu zafíru, ale sú viditeľné pod mikroskopom.
Ožarovanie (irradiation), kameň sa vystavuje špecifickému žiareniu, ktoré mení alebo zlepšuje farbu. Úpravy však nie sú vždy stabilné a farba sa môže časom vrátiť na pôvodnú úroveň.
Syntéza, alebo výroba v laboratóriu. Je to metóda, pri ktorej sa napodobňujú podmienky, ktoré prirodzene existujú pri tvorbe zafírov v zemskej kôre. Takéto syntetické zafíry sú chemicky a fyzikálne takmer identické s prírodnými zafírmi, ale ich hodnota je nižšia. Laboratórne zafíry môžu byť krásne, ale je dôležité poznať rozdiel medzi syntetickým a prírodným kameňom.
Všetky úpravy ovplyvňujú hodnotu zafírov, pričom tepelné úpravy sú najbežnejšie a akcetované. Pri kúpe zafírového šperku je dôležité si overiť, či, poprípade aké úpravy kameň podstúpil, aby ste mali úplnú informáciu o jeho hodnote a trvanlivosti.
Ak chcete mať istotu, že váš zafír nebol upravený alebo chcete vedieť, akým spôsobom bol vylepšený, je dobré si vyžiadať certifikát od renomovaného gemologického laboratória, ktoré môže odhaliť detaily o úpravách a kvalite kameňa.
Pri výbere vášho zafíru sa nás neváhajte pýtať, všetky vaše otázky radi zodpovieme.
NAJČASTEJŠIE OTÁZKY
Čo znamená označenie 4C pri drahokamoch?
Cena diamantu závisí od objektívnych charakteristík všeobecne známych ako 4C: farba, čistota, výbrus a karátová hmotnosť. Vzťah medzi týmito štyrmi charakteristikami určuje hodnotu diamantu.
Čo znamená označenie "ct" pri drahokamoch?
Ak by sa to dalo povedať jednoducho, tak 1 karát = 0,2 g a nezamieňajme si to s KT uvádzaným prí zlate.
Pri zlate sa jedná o karátovú rýdzosť.
V skutočnosti však karátová hmotnosť neudáva iba hmotnosť drahokamu, pretože jej vplyv na cenu je zložitejší. Na rozdiel od kvalitatívnych aspektov, ako je farba, čistota a výbrus, karátová hmotnosť odráža vzácnosť. Keď sa karátová hmotnosť zvyšuje, cena rastie skôr exponenciálne ako lineárne. Napríklad 4,00-karátový smaragd bude zvyčajne oveľa viac ako dvojnásobok ceny 2,00-karátového smaragdu rovnakej kvality, čo odráža vzácnosť väčších kameňov.
Ako si mám vybrať ten správny zafír?
Ak chcete naplno pochopiť krásu a pôvab zafírov, preskúmajte našu sekciu vzdelávania, kde sa ponoríme do podmanivého a rozsiahleho sveta týchto nádherných drahokamov!
Môžem svoj šperk čistiť pomocou komerčných čistiacich prostriedkov?
Takéto neprofesionálne čistenie vám radšej neodporúčame. Zaručený je jemný spôsob čistenia mydlovou vodou, ktorý nájdete v sekcii „čistenie šperkov“ alebo kontaktujte profesionálneho klenotníka, aby vám šperk odborne vyčistil a skontroloval.
Kde si môžem dať svoj šperk vyčistiť?
U nás v Trones pracuje tím odborníkov ktorým na ich práci záleží, robia ju s poctivosťou a profesionalitou. Pri kúpe drahokamu, poprípade osadeniu vášho drahokamu zakúpeného u nás sa služby čistenia a ročnej, doživotnej starostlivosti stávajú automaticky službou zákazníkovi.