Morganit bol objavený začiatkom 20. storočia a pomenovaný podľa J. P. Morgana, známeho bankára a zberateľa drahokamov, ktorý podporoval múzeá a geologický výskum.
Je to nádherný drahokam s jemnými, romantickými tónmi – často sa mu hovorí aj „kameň božskej lásky“.


INFORMÁCIE O DRAHOKAME
VLASTNOSTI
MINERÁL | Beryl |
CHEMICKÁ ZNAČKA | Be₃Al₂Si₆O₁₈- Berylium hliník silikát |
FARBA | Ružová/ Oranžovo-ružová / Ružovo-fialová / Žlto-oranžová |
REFRAKČNÝ INDEX | 1.583 – 1.590 |
DVOJLOM | 0,007 – 0,008 |
TVRDOSŤ PODĽA MOHSOVEJ TABUĽKY | 7,5- 8,00 |
ŠPECIFICKÁ HMOTNOSŤ | 2,67- 2,90 |
PREČO SI VÁS ZÍSKA
Morganit si vás môže získať tým, čo jeho farba a jemnosť poskytuje našim zmyslom, či tým, čo nám o ňom poskytujú historické údaje.
Tento ružovo- oranžový jemný drahokam bol zasvätený Aštarte- bohyni Ištar- fenickej bohyni lásky, plodnosti a vojny, ktorej kult sa postupne rozšíril i do okolitých krajín, kde v prostredí starovekých antických štátov postupne splynul s gréckou Afroditou či rímskou Venušou, bohyňami krásy, lásky, sexuality a plodnosti. Ištar zodpovedá klasickému dualistickému ponímaniu, v ktorom reprezentuje ženskú tvár sveta, pričom stelesňuje pozitívne i negatívne ženské vlastnosti. Dve strany jednej mince, leto i zimu. Najčastejšie sa zobrazovala s rohmi (symbol plodnosti), medzi ktorými figurovalo slnko, s kosákom polmesiaca, magickým pásom, holubicou a levom.
Starí Rimania zase verili, že kryštály berylu majú afrodiziakálne vlastnosti, a tak vďaka nim môže ich majiteľ zažiť omamné sexuálne túžby i vzbudzovať romantické pocity.
Morganit je akoby naladený na frekvenciu lásky – nie len partnerskej, ale aj láske k sebe samej. Môže pomôcť byť láskaví samým k sebe a vnímať krásu v citlivosti. Pripomína, že si zaslúžime nie len milovať, ale aj byť milovaní.
Je osobným kameňom ľudí narodených v znamení Váhy a teda narodeným na ku koncu septembra alebo v októbri.
CHARAKTERISTIKA
Morganit je ružová odroda minerálu beryl, do ktorého patria aj známe drahokamy ako smaragd a akvamarín. Jeho typická farba vzniká vďaka prítomnosti mangánu a variuje od jemnej ružovej po broskyňovú či lososovú. V prírode sa vyskytuje vo forme dobre vyvinutých kryštálov, najčastejšie v pegmatitoch, čo sú hrubozrnné vyvreté horniny bohaté na minerály.
Tento polodrahokam má jemný, elegantný vzhľad a často pôsobí čisto a priezračne. Je priehľadný až priesvitný a má sklený lesk, ktorý ho robí atraktívnym pre brúsenie do šperkov. Patrí medzi pomerne tvrdé minerály – na Mohsovej stupnici tvrdosti dosahuje hodnotu 7,5 až 8, čo znamená, že je odolný proti poškriabaniu a vhodný na každodenné nosenie.
Jeho kryštály patria do hexagonálnej (šesťuholníkovej) sústavy. Morganit sa zvyčajne vyskytuje v pomerne čistom stave – bez inklúzií viditeľných voľným okom. Má slabý pleochroizmus, čo znamená, že pri pohľade z rôznych uhlov môže meniť odtieň ružovej.
Pri starostlivosti o morganit sa odporúča vyhýbať sa prudkým nárazom pretože napriek tvrdosti môže prasknúť. Na čistenie vám postačí jemná teplá voda s mydlom a mäkkou kefkou.
V ČOM SPOČÍVA ČARO
Čaro Morganitu spočíva v jeho jemnej elegancii, ženskosti a schopnosti vyzerať v šperkoch pôsobivo. Jeho ružovo-broskyňové odtiene sú decentné, no neodolateľné. Pohľad naň pohladí dušu. Je ako šepot medzi drahokamami, tichou silou, zraniteľnosti a zároveň nezlomnosti. Napriek tomu, že je moderným objavom, jeho energia je nadčasová.
Šperky z neho sa stávajú osbným vyjadrením vkusu, jemnosti a elegancie. Stáva sa čoraz populárnejším vďaka jeho jemnej farbe symbolizujúcej nežnú, trpezlivú lásku. Najčastejšie sa kombinuje s ružovým alebo bielym zlatom, čo ešte viac zvýrazní jeho romantický charakter.
HODNOTA
Dopyt po morganite v posledných rokoch rastie, najmä kvôli jeho využitiu v zásnubných prsteňoch. Je obľúbenou a lacnejšou alternatívou k ružovému diamantu alebo ružovému zafíru.
Hodnotu morganitu zvyšuje najmä jeho farba. Najcennejšia je sýto ružová až ružovo-fialová. Broskyňová alebo lososová farba býva o niečo lacnejšia ale stále je veľmi žiadaná. Blede ružové a takmer priesvitné kusy majú nižšiu hodnotu.
Čo sa týka čistoty, sú morganity väčšinou veľmi čisté. Bez alebo s minimálnymi inklúziami viditeľnými voľným okom. Kamene s viditeľnými chybami sú lacnejšie.
Čo sa týka výbrusu, dobre brúsený kameň odráža svetlo rovnomerne a zvyšuje teda vizuálnu príťažlivosť. Môže mať klasický okrúhly, oválny, smaragdový, cushion alebo fancy brus.
Cena a hodnota rastie taktiež s hmotnosťou, ale nie lineárne – väčšie kvalitné kusy sú výrazne drahšie. Morganit je pomerne bežný vo väčších kusoch, takže 5+ karátové kamene nie sú až tak vzácne ako pri diamante.
Väčšina morganitov je tepelne upravených kôli odstráneniu žltých tónov a zvýrazneniu farby. Neošetrené kusy majú vyššiu zberateľskú hodnotu, ale v šperkárstve to nie je vždy podstatné.
FARBA
Jeho primárna farba je ružová. Vyskytuje sa však v rôznych variáciách od krásne priehľadných kameňov až po nepriehľadné, cez striebristo ružovú, broskyňovú až po svetlo modrú či fialovú. Jeho sfarbenie je spôsobené stopovými prvkami mangánu a výraznému optickému fenoménu nazývaného plechoroizmus. Vďaka nemu vykazuje drahokam odlišný odtieň, či sýtosť farby. Výrazná farba morganitu je naozaj vzácna a kamene musia byť pomerne veľké, aby dosiahli svoju najlepšiu farbu.
PÔVOD
Ide o vzácny polodrahokam, ktorý sa nachádza iba v Thajsku, Brazílii, na Madagaskare, v Afrike a v Spojených štátoch amerických.
Morganit sa ťaží v pegmatitoch, čo sú hrubozrnné vyvreté horniny bohaté na minerály ako beryl, turmalín, kremeň atď. Vzniká počas neskorších štádií kryštalizácie magmy, keď je v hornine vysoký obsah vody a vzácnych prvkov (lítium, cézium, berýlium).
Prvé známe nálezy Morganitu pochádzajú z Madagaskaru (odtiaľto pochádzajú hlavne kryštály s čistou ružovou farbou.), konkrétne z oblasti Anjanabonoina (región Antananarivo), a to na začiatku 20. storočia, približne v roku 1902. V tom čase sa zistilo, že ide o ružovú varietu berylu, ktorá dovtedy nebola klasifikovaná ako samostatný drahokam. Jeho výskumu sa venoval George Frederick Kunz – významný americký gemológ a mineralóg, ktorý pracoval pre spoločnosť Tiffany & Co. a bol tiež poradcom v Smithsonian Institution. Bol jedným z najvplyvnejších odborníkov na drahokamy v USA na prelome 19. a 20. storočia.Mal vášeň pre systematické zbieranie, popisovanie a popularizáciu drahých kameňov.V roku 1910 Kunz navrhol, aby nový ružový variant berylu, objavený na Madagaskare, bol pomenovaný na počesť J.P. Morgana – amerického bankára a významného zberateľa minerálov.
Ďalšie významné náleziská:
USA:
–Kalifornia – známe nálezy v oblasti Pala– historické bane, kde bol objavený „Ružový beryl“. Tiež známy nález v bani Thomas Mine v roku 1911.
–Maine – známe pegmatitové bane, niekedy spolu s turmalínom.
Brazília – s časom sa stala jedným z hlavných exportérov odkiaľ sa na svetlo sveta dostávajú často väčšie kryštály s broskyňovým odtieňom.
Afganistan (Nuristan) – vysoko kvalitné, sýto zafarbené kusy.
Namíbia – hlavne menšie, ale kvalitné kryštály.
Pakistan, Rusko – sú síce menej známe, ale aj tu sa nachádzajú morganitové ložiská