Skip to main content

Perla

Perly sú jediným drahokamom, ktorý vzniká vo vnútri živého organizmu – v perlorodke. Každá perla je umelecké dielo, každá je unikátna farbou, leskom, veľkosťou a tvarom.

Spolu s Alexandritom a Mesačným kameňom je júnovým drahokamom.

INFORMÁCIE O DRAHOKAME

VLASTNOSTI

MINERÁL organická hmota
CHEMICKÁ ZNAČKA CaCO3
FARBA biela /krémová (svetlá žltkastá hnedá) /čierna /šedá /strieborná /perleťové tóny-rosé, zelené, fialové, modré
REFRAKČNÝ INDEX 1,53-1,685
DVOJLOM 0,156
TVRDOSŤ PODĽA MOHSOVEJ STUPNICE 2,5- 4,5
ŠPECIFICKÁ HMOTNOSŤ 2,72-2,78

PREČO SI VÁS PERLA ZÍSKA

Perly si získavajú ľudí už tisícročia svojou prirodzenou eleganciou, jemnosťou a nadčasovým leskom, ktorý nepochádza z brúsenia či opracovania, ale priamo z prírody. Každá perla je jedinečný prírodný zázrak – jej vznik trvá mesiace až roky a je výsledkom trpezlivej práce perlorodky, ktorá vrstvu po vrstve vytvára fascinujúcu štruktúru plnú hĺbky a tajomstva.

Ich čaro spočíva aj v symbolike. Predstavujú čistotu, ženskosť, noblesu, ale aj odvahu a silu. Perly majú schopnosť prispôsobiť sa rôznym štýlom od klasických až po moderné minimalistické šperky. Navyše ich jemný lesk lichotí každému tónu pleti a dodáva osobnosti jemný, no zároveň sebavedomý nádych.

Perly už od dávnych vekov svojou existenciou dokazujú, že sa jedná o najvzácnejšie drahokamy, s ktorými sa nechali dokonca mocní vládcovia i pochovávať.

Ich nežný lesk a organický pôvod v sebe nesú kúsok morskej hĺbky, tajomstva a poézie, ktorou dokážu očariť nielen pohľad, ale aj dušu. Vďaka svojej symbolike a nadčasovosti sú perly investíciou, ktorá nikdy nevyjde z módy a zostáva ikonou elegancie vo všetkých obdobiach.

PERLA A JEJ CHARAKTERISTIKA

Perly sú jediné drahokamy organického pôvodu, ktoré vznikajú vo vnútri lastúrnikov, najmä perlorodiek a mušlí, ako reakcia na cudzorodé teleso (zrnko piesku, parazit) v ich tele. Na rozdiel od minerálov perly nevznikajú v zemskej kôre, ale pod vodnou hladinou — v moriach, jazerách a riekach.

Sú tvorené vrstvičkami perlete (aragonit + organická látka konchiolín), ktoré sa ukladajú do guľovitého, oválneho či barokového tvaru. Ich povrch je hladký a ich najtypickejšou vlastnosťou je jemný lesk a charakteristická „perleťová žiara“, ktorá odráža svetlo v jemných odtieňoch.  Kvalitu lesku určuje hrúbka perlete a to, ako výrazne sa od perly odráža svetlo. Perly s najvyšším leskom vyzerajú takmer „kovovo“ a so zlým leskom pôsobia kriedovo až matne.

Perly sú citlivé na chemikálie, kyseliny, parfumy, pot a teplotné šoky.

 

Klasifikujú sa podľa vzniku a pôvodu. Najzákladnejšie rozdelenie je na morské a sladkovodné a ďalej na prírodné a kultivované.

 

Prírodné perly vznikajú bez zásahu človeka. Tvoria sa v telách alebo v tkanive plášťa určitých mäkkýšov, zvyčajne okolo mikroskopického dráždivého činidla, zvyčajne zrnka piesku. Prírodné morské perly sú veľmi vzácne a poväčšine sa predávajú na aukciách

 

Kultivované perly vznikajú vďaka ľudskému zásahu a následnej starostlivosti o lastúry. Dnes sa väčšina mäkkýšov používaných v procese kultivácie chová špeciálne na tento účel.

Na začatie procesu skúsený technik odoberie tkanivo plášťa z mäkkýša rovnakého druhu a vloží korálok z lastúry spolu s malým kúskom tkaniva plášťa do gonády hostiteľského mäkkýša alebo niekoľko kúskov tkaniva plášťa bez korálok do plášťa hostiteľského mäkkýša. Ak sa použije korálok, tkanivo plášťa rastie a vytvára okolo neho vak a vylučuje perleť dovnútra a na korálok, aby nakoniec vytvorilo kultivovanú perlu. Ak sa nepoužije korálok, perleť sa tvorí okolo jednotlivých implantovaných kúskov tkaniva plášťa. Následne sa vyžaduje starostlivosť o mäkkýše, kým sa kultivované perly nezozbierajú.

Kultivované perly sú obľúbené na výrobu korálkových náhrdelníkov a náramkov alebo sa montujú do solitérov, párov alebo zhlukov na použitie v náušniciach, prsteňoch a príveskoch. Väčšie perly s nezvyčajnými tvarmi sú obľúbené u kreatívnych návrhárov šperkov.

Kultivované variácie sa pestujú predovšetkým v Číne, Japonsku, Vietname a na Tahiti.

 

Sladkovodné perly pochádzajú z jazier, riek i rybníkov. Často sú  menších rozmerov no vyznačujú sa 100% perleťou, takže majú veľmi kvalitný, priam dokonalý lesk a sú veľmi odolné. Majú širokú škálu tvarov, dúhových farieb a priaznivú cenu. Najčastejšie sa vyskytujú v odtieňoch bielej, levanduľovej a ružovej. Jedna mušľa dokáže vytvoriť viacero perál, výnimočne až 50 naraz. V závislosti od požadovanej veľkosti perly (2-15mm) rastie riečna perla 2-7 rokov.

Známkujú sa na škále A–AAA

K sladkovodným perlám patria i tzv. perly biwa (podľa japonského jazera Biwa), ktoré zaujmú nepravidelným tvarom a kovovým leskom.

 

Morské perly sú typicky väčšie, s výrazným leskom. Paria medzi ne Akoya, Tahitské a Juhoafrické perly.

Perly akoya si získali obdivovateľov predovšetkým kvôli takmer dokonalému tvaru a zrkadlovému lesku. Veľkosťou patria k menším perlám (7 mm) a vyznačujú sa neutrálnymi farbami, predovšetkým bielou až šedou, s podtónmi ružovej, zelenej a striebornej. Výnimočne sa objavia i modré akoya perly s podtónmi striebornej a ružovej. Rodia sa v ústriciach žijúcich pozdĺž japonského a čínskeho pobrežia, pri Austrálii, Vietname a Thajsku.  Známkujú sa na škále A–AAA

Tahitské perly sú vzácne, exotické a navyše pôsobia veľmi elegantne. Vyskytujú sa v celom farebnom spektre bielych a krémových, no najčastejšie sa objavujú v tmavších farbách, a to v šedej, striebornej a uhlovej so zeleným podtextom. Ako jediné sa vyskytujú i v čiernej farbe a môžu mať širokú škálu odtieňov – tmavozelené, pávie, oceľovosivé, purpurové, bronzové či modročierne. Najžiadanejší odtieň je tzv. „peacock“ (páví efekt) – tmavý základ s viacfarebným duhovým odleskom. Pestujú sa v ich prirodzenom prostredí na ostrovoch vo Francúzskej Polynézie (najznámejší z nich je Tahiti). Veľké mäkkýše produkujú perly od 8 do 18 m a oslňujú meniacimi sa odtieňmi a silnou vrstvou perlete, ktorá rastie niekoľko rokov.  Tahitské perly bývajú väčšie ako ostatné a patria medzi najcennejšie druhy kultivovaných perál. Známkujú sa na škále od A–D.

Juhomorské perly sú najcennejšie a najdrahšie zo všetkých kultivovaných perál. Ich hodnotu zvyšuje veľká veľkosť perál, čo znamená 10- 20 mm, obmedzené kritické podmienky rastu a priestor, kde je možné ich pestovanie a dlhé obdobie rastu, čo môže byť 2- 4 roky. Zo všetkých kultivovaných perál majú práve tie juhomorské najhrubšiu vrstvu perlete a farebne zvyknú byť biele, krémové, žlté až sýte, medovo zlaté, strieborné i modré, doplnené mäkkým leskom. Čo sa týka tvaru sú tie s nepravidelným tvarom cenovo omnoho dostupnejšie než ceny takmer guľatých bielych alebo zlatavých juhomorských perál, ktoré môžu dosahovať astronomické hodnoty. Ich hlavnými zdrojmi sú Austrália, Indonézia a Filipíny.

Ďalej poznáme:

Perly mabe sa zbierajú po 2–3 rokoch, kde je po odrezaní vybrané pôvodné teliesko, okolo ktorého sa perleť nahromadila, a je nahradené epoxidovou živicou. Následne sa perla zapečatí perleťou. Perly mabe sa najčastejšie objavujú v strieborno šedej farbe s odleskami do ružovej, fialovej alebo modrej.

Perly keshi sa vyskytujú náhodne a sú v podstate vedľajším produktom pestovania perál. Rodia sa ako v morských mäkkýšoch, tak aj v sladkovodných mušliach predovšetkým v Číne. V skutočnosti by sa dali označiť za výrobok chybne naočkovanej ústrice, pretože vznikajú vo chvíli, keď korálka alebo zrnko piesku skĺzne zo svojho miesta.

V ČOM SPOČÍVA ČARO PERLY

Čaro perly spočíva v tom, že je jediným drahokamom, ktorý vytvára živý organizmus a navyše bez nutnosti brúsenia, opracovania či zušľachťovania.

Vzniká pomaly, vrstvením perlete okolo cudzieho zrnka, ako odpoveď mäkkýša na podráždenie – a práve z tohto obranného mechanizmu vznikne niečo jemné, čisté a krásne. Tento kontrast medzi zraniteľnosťou a krehkosťou lastúrnika a tvrdosťou a nádherou z nej sa rodiacej, robí symbol nevšednej sily a obdivuhodnej krásy.

Perla má prirodzený lesk, ktorý očarí a najmä, nikdy sa nezunuje. Každá má svoj charakter, jemné rozdiely vo farbe, tvare či lesku.

Či už ju vnímate ako znak čistoty, múdrosti, ženskosti alebo elegancie, vždy nesie v sebe nadčasový pôvab a tiché posolstvo: skutočná krása prichádza zvnútra.

Tieto organické drahokamy milujú najmä ženy a sú ideálnym darom pre nevestu alebo ako šperk v deň svadby.

HODNOTA

Hodnota perál závisí od viacerých faktorov, ktorými sú pôvod, lesk, tvar, povrch a farba. Tieto určujú ich kvalitu, vzácnosť a trhovú cenu. Vo všeobecnosti platí, že prírodné perly (bez ľudského zásahu) sú mimoriadne vzácne a cenovo najvyššie, pričom najväčšie hodnoty dosahujú historické exempláre s dokázateľným pôvodom. V dnešnej dobe však trh ovládajú najmä kultivované perly, ktorých cena sa líši podľa druhu a kvality.

Pôvod: Prírodné perly z Perzského zálivu, Indie alebo Mexického zálivu dosahujú rekordné ceny na aukciách. Kultivované perly sú bežnejšie, no perly z Južného Pacifiku alebo Tahiti sú stále veľmi hodnotné.

Veľkosť: Väčšie perly (najmä nad 10 mm) sú výrazne cennejšie, pričom perly Južného Pacifiku môžu dosahovať až 20 mm.

Lesk (orient): Intenzita a kvalita perleťového lesku je jedným z najdôležitejších kritérií. Čím jasnejší, živší a hlbší lesk, tým vyššia cena.

Tvar: Dokonale guľaté perly sú najvzácnejšie a najcennejšie, zatiaľ čo barokové (nepravidelné) tvary sú lacnejšie, no majú svoj umelecký šarm.

Povrch: Hladký a bezchybný povrch bez škvŕn a rýh zvyšuje hodnotu perly.

Farba: Najcennejšie farby závisia od druhu perly. K najcennejším patria napríklad tahitské čierne perly s peacock odleskom, južnopacifické zlaté perly alebo biele Akoya perly s ružovým leskom.

 

Zbežný prehľad od najlacnejších po najdrahšie perly a ich hodnota na trhu:

Sladkovodné perly majú nízku až strednú hodnotu, výnimočne pri extra kvalitných kúskoch je vyššia.

Akoya perly majú strednú až vysokú hodnotu (samozrejme v závislosti od kvality).

Tahitské perly (čierne perly) sú vo vysokých až veľmi vysokých hodnotách.

Južnopacifické perly (South Sea) sú najviac cenené. Ich hodnota je veľmi vysoká a sú to často najdrahšie kultivované perly.

 

Pre perly sa používají dva hodnotiace systémy. Škála A–D a škála AAA–A. Aj keď farba výrazne ovplyvňuje výslednú cenu perál, nie vždy nutne ovplyvňuje aj jej zaradenie podľa klasifikácie. Napríklad šnúra svetlo žltých perál stupňa AAA sa môže cenovo výrazne líšiť od rovnakej šnúry sýto zlatých perál stupňa AAA.

Hodnotenie A–D Hodnotenie AAA–A Popis a kritériá
Dokonalá perla Dokonalá perla Bezchybná perla s excelentným (excellent) leskom. Pred zasadením či vŕtaním perla nevykazuje žiadne inklúzie alebo nedostatky.
A AAA Aspoň 90 % povrchu perly je bezchybných.
Najviac 10 % povrchu perly vykazuje drobné, koncentrované nedokonalosti.
Dovolená iba jedna hlboká inklúzia.
Perla by se mala zasadiť či vŕtať bez ďalších úprav.
Veľmi dobrý lesk (very good).
A/B AA+ Aspoň 80 % povrchu perly je bezchybných.
Najviac 20 % povrchu perly vykazuje drobné, koncentrované nedokonalosti.
Dovolená iba jedna či dve hlboké inklúzie.
Perla by sa mala zasadiť či vŕtať bez ďalších úprav.
Dobrý (good) až veľmi dobrý (very good) lesk.
B AA Aspoň 70 % povrchu perly je bezchybných.
Najviac 30 % povrchu perly vykazuje drobné, koncentrované nedokonalosti.
Perla by se mala zasadiť či vŕtať bez ďalších úprav.
Dobrý (good) až veľmi dobrý (very good) lesk.
C A+ Aspoň 40 % povrchu perly je bezchybných.
Až 60 % povrchu perly môže vykazovať drobné, koncentrované nedokonalosti.
Hlboké inklúzie nesmú presiahnuť 10 % povrchu perly.
Uspokojivý (fair) až veľmi dobrý (very good) lesk.
D A Prinajmenšom 60 % povrchu perly vykazuje nedostatky.
Hlboké inklúzie a/alebo biele škvrny vnútri inklúzíi zasahujú až 20 % povrchu perly.
Slabý (poor) až veľmi dobrý (very good) lesk.

 

 

Rozlíšiť pravé perly od napodobenín môže byť niekedy náročné, ale existuje niekoľko jednoduchých a účinných spôsobov, ako ich spoznať aj bez odborného vybavenia.

Vzhľad a povrch

Pravé perly majú jemne nerovný, prirodzene štruktúrovaný povrch s drobnými nedokonalosťami, ktoré dodávajú šperku autenticitu.

Napodobeniny (sklenené, plastové perly) sú často príliš dokonalé, hladké a jednotné.

Lesk (orient)

Pravé perly majú hĺbkový, zamatový až takmer trojrozmerný lesk (tzv. orient), ktorý sa mení pri rôznych uhloch svetla.

Napodobeniny pôsobia skôr plocho, s umelým, skleneným leskom bez hĺbky.

Hmatový test (tzv. test zubom)

Pri jemnom potieraní perly o zuby pocítite jemnú drsnosť alebo pieskovitosť, čo spôsobujú miniatúrne kryštáliky aragonitu.

Falošné perly sú na dotyk úplne hladké.

Váha

Pravé perly sú na svoju veľkosť ťažšie, pôsobia pevne.

Napodobeniny (hlavne plastové) sú nápadne ľahké.

Tvar a veľkosť

V prírodných a kvalitných kultivovaných perlách sú malé odchýlky v tvare, priemeru a povrchu bežné.

Falošné perly bývajú úplne jednotné a sériovo rovnaké.

Na trhu sú aj tzv. majorikové perly (známe tiež ako Mallorca perly), ktoré patria medzi najlepšie imitácie – na nerozoznanie od pravých, no stále ide o syntetický produkt.

Profesionálne overenie

Najspoľahlivejším spôsobom je dať perly skontrolovať v gemologickom laboratóriu, kde sa testuje ich štruktúra röntgenom, ktorý rozpozná prítomnosť vrstvičiek perlete (pravé perly) alebo homogénne jadro (falošné perly).

FARBA

Farba perly závisí od druhu perlorodky, prostredia a obsahu organických a minerálnych látok v lastúre. Perly nemajú len jednu farbu, vnímaná je telesná (základná) farba a nadhľadové odlesky, ktoré dodávajú perlám hĺbku a eleganciu.

Farba je definovaná troma faktormi. Je to farba tela, overton (podtón/lesk) a orient (duhový efekt).

 

Farba tela (Body Color) je základnou farbou perly, jej dominantný odtieň, ktorý vidíme na prvý pohľad. Práve podľa tejto farby sa rozhoduje o jej farebnosti. Výrazne ovplyvňuje hodnotu perly, ktorá priamo úmerne závisí od vzácnosti farebného odtieňa.

Biela farba je klasická a najžiadanejšia, symbolizujúca čistotu a eleganciu. V kombinácii s ružovým nádychom sú spolu so sýto zlatými perlami aj najdrahšími.

Krémová má teplejší odtieň bielej. Vyskytuje sa často s jemným žltkastým alebo broskyňovým nádychom.

Ružová má zase nežný, romantický odtieň, obľúbený pri sladkovodných perlách.

Strieborná farba má studený a sofistikovaný lesk, cenený najmä pri Akoya perlách.

Zlatá je typická pre perly z Južného Pacifiku (South Sea) a pôsobí veľmi luxusne.

Sivá má jemné dymové tóny, často s modrastým či zeleným odleskom.

Čierne sú iba tahitské perly, s odleskami zelenej, modrej, purpurovej či bronzovej. Vyskytujú sa aj čierne perly ktoré z Tahiti nepochádzajú, tie však boli umelo upravované alebo farbené.

Modrá je u perál veľmi zriedkavá. Sprevádzajú ju často oceľové alebo levanduľové odlesky.

Zelené sú exotické a veľmi zaujímavé perly, vyskytujúce sa väčšinou v tmavších odtieňoch.

Fialová (levanduľová) sa vyskytuje najmä pri sladkovodných perlách a je jemná a hravá.

 

Overton je sekundárny farebný odlesk, ktorý sa prelieva na povrchu (napr. ružový, modrastý, zelený). Sú to veľmi jemné odtiene, ktoré popisujú prekrytie alebo farebné odlesky, ktoré perla ukazuje. Nie všetky perly majú podtext.

 

Orient je jemné farebné mihotanie vyskytujúce sa často u tahitských perál a  vzniká interferenciou svetla v perleti. Perly, ktoré vykazujú orient farby, majú oveľa väčšiu hodnotu.

 

Spomínaná perleť perál jevlastne vrstva minerálu (aragonitu) a organického konchiolínu, ktorú lastúrniky prirodzene vylučujú. Práve vďaka nej majú perly svoj typický lesk.

Biela perleť je najbežnejšia, je jasná a žiarivá.

Strieborná perleť má chladný kovový nádych, ktorý je však v šperkoch veľmi obľúbený.

Zlatá perleť má teplý, bohatý odtieň, najmä u lastúr južnopacifických perlorodiek.

Ružová perleť je veľmi jemná, dodáva perlám romantický podtón.

Fialová a levanduľová perleť sa vyskytuje najmä pri sladkovodných druhoch.

Zelená perleť má sfarbenie pripomínajúce pávie perie. Vyskytuje sa pri Tahitských perlorodkách.

Modrozelená perleť je exotická a výrazná. Hovorí sa aj o lesku s efektom „benzínovej škvrny“.

Čierna perleť má tmavý základ, ktorý zvýrazňuje ostatné farebné odlesky.

PÔVOD

Pôvod perál siaha do hlbín mora a tisícročí histórie. Ako jediný drahokam totiž vzniká v živom organizme lastúrniku, teda ustrici alebo mušli.

Perly sa dnes delia na prírodné a kultivované.

1. Prírodné perly sú veľmi vzácne. Historicky sa ťažili najmä v Perzskom zálive, Indickom oceáne a pri Srí Lanke. Dnes sú mimoriadne zriedkavé a drahé

2. Kultivované perly sú dnes bežné. Vznikajú vložením „jadra“ do lastúrnika, ale organizmus ich tvorí sám. Pestujú sa v perlových farmách po celom svete.

Akoya perly v Japonsku a Číne.

Juhomorské perly v Austrálii, na Filipínach, v Indonézii

Tahitské perly vo Francúzskej Polynézii

Sladkovodné perly najmä v Číne

 

Historický pôvod

Perly sú známe už od staroveku – v Egypte, Ríme, Indii i Číne boli vnímané ako symbol bohatstva, čistoty, ženskosti a božského daru. Staroveké civilizácie si ich vážili viac než zlato.

Perly boli jediným drahokamom známeho sveta, ktorý sa nedal vyťažiť v baniach. Práve preto sa o nich hovorilo ako o „slzách morskej panny“ alebo „bozkoch mesačného svetla“.

Najstaršia písomná zmienka o perlách pochádza z čínskych prameňov z roku 2206 pred.n.l. Číňania sa ako prvý pokúšali perly pestovať, významný úspech však v kultivácií periel zaznamenali až na začiatku 20. storočia Japonci.

V starovekej Číne sa čierne perly považovali za symbol múdrosti.

Starovekí Egypťania si perly vážili natoľko, že sa s nimi nechávali pochovávať.

Kresťania a hinduisti prijali perly za symbol čistoty. Dodnes sa udržuje tradícia, že nevesta v svadobný deň nosí perly.

Korán zase hovorí o perlách ako o jednej z najlepších odmien, ktorú môže človek dostať v raji. Perla sama o sebe sa v moslimskom svete stala symbolom dokonalosti.

 

Rovnako ako iné drahé kamene majú aj farby perál svoj skrytý význam.

Modré perly značia, že ich nositeľka nájde lásku,

čierne a zlaté perly odkazujú na bohatstvo a prosperitu,

ružové na úspech, slávu a priazeň Šťasteny,

hnedé na praktickosť, mužnosť, spoľahlivosť a harmóniu.

Biele perly symbolizujú nevinnosť, pôvab, čistotu a nový začiatok.

sk_SK