Skip to main content

Topas

Topás je drahokam známy svojou čistotou, vysokým leskom a tvrdosťou. Vyskytuje sa v rôznych farbách – od bezfarebného cez modrý, žltý, ružový až po vzácny červený odtieň. Vďaka svojej pestrosti je vhodný na každodenné nosenie aj na výnimočné príležitosti.

Topás je kameňom mesiaca november a talizmanom škorpiónov.

INFORMÁCIE O DRAHOKAME

VLASTNOSTI

MINERÁL kryštál
CHEMICKÁ ZNAČKA Al₂SiO₄(F,OH)₂
FARBA Modrá / Žltá/ Zlatá/ Bezfarebná- Biela/ Ružová až Červená/ Zelená/ Sivá
REFRAKČNÝ INDEX 1.619-1.627
DVOJLOM 0,008- 0,016
TVRDOSŤ PODĽA MOHSOVEJ STUPNICE 8,00
ŠPECIFICKÁ HMOTNOSŤ 3,49 – 3,57

PREČO SI VÁS TOPAS ZÍSKA

Topás si získava pozornosť vďaka kombinácii vzhľadu, odolnosti a farebnej rozmanitosti. Upúta však hlavne svojim skleným až diamantovým leskom, ktorý ešte viac zvýrazňuje jeho čistotu. Najbežnejším topásom je modrý topás, ktorý je vizuálne podobný akvamarínu, no kúpite ho za zlomok akvamarínovej ceny. To z neho robí perfektný drahokam pre tých, čo hľadajú kvalitu, ale nechcú investovať do diamantov alebo zafírov.

Ak hľadáš výrazný, čistý a zároveň praktický kameň – topás je veľmi dobrá voľba.

TOPAS A JEHO CHARAKTERISTIKA

Topás je minerál zo skupiny kremičitanov hliníka s fluórom a patrí medzi najtvrdšie drahokamy používané v šperkárstve. Má tvrdosť 8 na Mohsovej stupnici, čo ho predurčuje na každodenné nosenie. Napriek jeho tvrdosti je krehký. Veľmi dobre sa štiepi v jednom smere, a preto si vyžaduje opatrné opracovanie aj osadenie zlatníkom do šperku. Má sklený až diamantový lesk a zvyčajne vysokú priehľadnosť, čo z neho robí vizuálne veľmi atraktívny kameň.

Topás vzniká najčastejšie v pegmatitoch a dutinách kyslých vulkanických hornín, kde má ideálne podmienky na kryštalizáciu. Jeho dobre vyvinuté kryštály môžu dosahovať aj niekoľko centimetrov.

Vďaka svojej tvrdosti, farebnej rozmanitosti a estetickému vzhľadu je topás vyhľadávaný šperkársky materiál. Je obľúbený najmä v prstienkoch, príveskoch a náušniciach, pričom modré odrody sú cenovo dostupné a veľmi populárne. Oproti tomu imperiálny, ružový či červený topás predstavujú výnimočný a hodnotný výber – vhodný aj pre zberateľov alebo luxusné šperky.

V ČOM SPOČÍVA ČARO TOPASU

Topás spája dostupnosť (pri modrých druhoch) s eleganciou a výnimočnosťou (pri ružových a imperiálnych). Má výborný lesk, je pevný a teda vhodný na každodenné nosenie, pôsobí moderne a vďaka širokej farebnej škále si ho vyberajú šperkári aj zberatelia. V niektorých kultúrach je symbolom jasnosti mysle, pokoja a ochrany pred negatívnymi vplyvmi – hoci to patrí skôr do symboliky než do mineralógie.

Pomenovanie „topás“ pochádza buď z gréckeho topazos, čo bola pôvodne oblasť v Červenom mori, kde sa ťažili drahokamy, alebo z indického slova tapas, čo znamená „oheň“. Podľa žltých až oranžovoružových odtieňov farieb ohňa dostal počas cisárskeho Ruska svoje meno tzv. Imperiálny topás, ktorý bol vyhradený výlučne pre členov cisárskej rodiny.

HODNOTA

Hodnota topásu závisí najmä od farby, čistoty, veľkosti a toho, či je prírodný alebo upravovaný.

Bezfarebný topás má zo všetkých najnižšiu hodnotu.

Drahší, avšak stále cenovo najdostupnejší drahokamový topás je modrý. Je to najmä vďaka tomu, že ho možno hromadne vyrábať z bezfarebného topásu ožarovaním a zahrievaním.

Medzi najcennejšie patrí tzv. Imperálny topás ktorý je neupravovaný a pýši sa žltou, zlatavou  až oranžovoružovou farbou.

Ružové a červené topásy sú veľmi zriedkavé, a preto ešte drahšie. Sú vyhľadávané najmä zberateľmi pre ktorých sú v čo najlepšej kvalite pýchou ich zbierok.

 

Veľkosť hrá úlohu najmä pri vzácnych farbách – pri modrých nie až tak výrazne, keďže sú bežne dostupné aj vo veľkých kusoch. Zaujímavosťou je najväčší brúsený topás na svete ktorý má vyše 20 000 karátov a váži viac než 4 kilogramy – volá sa El-Dorado Topaz a je vystavený v múzeu v USA.

FARBA

Topás sa v prírode vyskytuje v rozmanitých farbách – od úplne bezfarebného cez žltý, modrý, ružový až po oranžový a výnimočne aj červený. Modrý topás je dnes najrozšírenejší, hoci väčšina modrých kameňov na trhu bol pôvodne bezfarebný topás, ktorý bol ožiarený a tepelnou úpravou zafarbený. Prírodný modrý topás je pomerne vzácny a obyčajne má svetlejší odtieň. Najvzácnejším typom je tzv. imperiálny topás, ktorý má sýtu zlatisto-oranžovú až ružovú farbu – vyskytuje sa najmä v brazílskej oblasti Ouro Preto a je výrazne cennejší než bežné modré či bezfarebné odrody.

Bezfarebný, tzv. topazolit alebo „biely topás“ je často upravovaný ožarovaním a tepelnou úpravou na modrý topás.

Modrý alebo sky blue, swiss blue, popr. london blue je najznámejší a komerčne najúspešnejší variant, populárny najmä v šperkárstve. Väčšina je však získaná, ako sme už spomínali, úpravou z bezfarebného topásu.

Žltý  zlatistý, tzv. imperiálny topás sa vyskytuje v zlatistooranžových až ružových tónoch a patrí medzi najvzácnejšie a najhodnotnejšie varianty.

Ružo a červené topásy sú veľmi vzácne. Pochádzajú najmä z Brazílie. Sú typické pre zberateľský trh.

Zelenkastý alebo sivastý topás je menej lukratívny pretože tieto farby nie sú veľmi žiadané a používajú sa skôr v menej luxusných šperkoch

PÔVOD

Najvýznamnejším zdrojom topásu (vysokej kvality aj objemu) na svete je Brazília. Väčšina komerčne dostupného modrého topásu na svetovom trhu pochádza práve odtiaľto. Brazília poskytuje aj bezfarebné topásy ale je významná hlavne vďaka oblasti Ouro Preto (Minas Gerais) čo je jediné známe nálezisko pravého prírodného imperiálneho topásu a tiež vzácnych  ružových a červených topásov

V USA sa ťažia najmä zberateľské kusy, no nie v takom komerčnom objeme ako v Brazílii.

Topás sa stal oficiálnym štátnym drahokamom Texasu. Vyskytuje sa najmä v oblasti Mason County (Hill Country), prevažne v bezfarebnej až svetlomodrej forme.

V Utahu, oblasti Topaz Mountain v púšti Thomas Range sa nachádzajú hnedkasté až ružové kryštály topásu, často v sopečných tufových horninách.

Mexiko je menej význmným a pomerne malým producentom topásu, ale v niektorých oblastiach (napr. San Luis Potosí) sa vyskytujú ložiská bezfarebných alebo žltkastých topásov.

Čo sa týka nálezísk mimo americký kontinent, spomenieme ložiská kvalitných žltých a ružových topásov v Nigérii. Ťažbou rôznych farebných druhov sa zase pýši Pakistán, Rusko (Ural) Afganistan. Šrí Lanka a Myanmar sú zdrojmi pre drobnejší drahokamový materiál.